W jaki sposób zamontować latarnię oświetleniową? Elektryk Płock Ci pomoże.
Jednym z elementów wyposażenia każdego ogrodu są latarnie oświetleniowe. W przypadku dużych terenów zielonych są one nieodzowne, ponieważ oświetlają nie tylko chodniki, którymi chodzimy, ale także dodadzą uroku naszemu ogrodowi w nocy. Sam montaż takiej latarni nie należy do trudnych spraw, jednak nie warto samemu ryzykować. Warto zatroszczyć się o odpowiednie usługi elektryczne płock, dzięki którym będziemy mieli pewność, że nasze oświetlenie będzie sprawnie działać i nie stanowi zagrożenia. Mimo wszystko warto również wiedzieć w jaki sposób podłącza się taką latarnię.
Jeśli elektryk płock będzie już znał miejsce podłączenia zasilania, może przystąpić do robót. Należy wykopać rów kablowy o odpowiedniej głębokości i szerokości, najczęściej są to rowy o wymiarach 80 cm głębokości oraz szerokości 40 cm do 60 cm. Na dno tak powstałego rowu należy nasypać warstwę piasku o grubości 10 cm. Następnie możemy ułożyć kabel. To, jaki będzie dobrany zależy od ilości montowanych latarni oraz mocy opraw na nich zamontowanych. Wcześniej powinno wykonać się odpowiednie obliczenia, sprawdzić spadki napięć, maksymalne natężenie, aby odpowiednio dobrać kabel. Przykładowo w przypadku oświetlenia ulicznego, gdzie zamontowane lampy sodowe posiadają moc od 70 W do 150 W najczęściej używany jest kabel YAKY 4×25, czyli kabel o żyle aluminiowej oraz powłoce i izolacji z polwinitu, który posiada cztery żyły o przekroju 25 mm każda. Zapewne instalacje elektryczne w naszym ogródku nie będą wymagać aż tak grubego kabla, jednak wszystko oczywiście zależy od projektu oświetlenia.
Usługi elektryczne na terenie Płocka i okolic.
Kiedy kabel zostanie położony w rowie należy przysypać go piaskiem, tworząc na nim warstwę grubości 10 cm. Na piasek powinna pójść około piętnastocentymetrowa warstwa gruntu, który został wcześniej wykopany. W tym momencie należy w rowie na całej jego długości ułożyć niebieską taśmę ostrzegawczą, którą następnie należy zasypać aż do samego wierzchu rowu. Zasypywanie odbywać się powinno warstwowo z jednoczesnym ubijaniem ziemi, aby jak najmocniej zagęścić zasyp.
Jest to oczywiście opis dotyczący sytuacji, w której nasz rów kablowy nie krzyżuje się z innymi kablami, rurami wodociągowymi bądź innymi sieciami. W takim przypadku należy stosować się do przepisów zawartych w odpowiednich normach.
Samą latarnię należy posadowić w fundamencie, najczęściej prefabrykowanym, który możemy kupić wraz ze słupem. W słup wciąga się przewody kabelkowe, które mają za zadanie bezpośrednio zasilić oprawę zamontowaną na wysięgniku.
Należy oczywiście pamiętać o podłączeniu całości do rozdzielnicy, odpowiednio zabezpieczonej. Można w niej domontować również zegar astronomiczny, który będzie o określonej godzinie włączał oświetlenie. Najczęściej samo podłączenie zewnętrznej linii kablowej do rozdzielnicy znajdującej się w domu wiąże się z przebijaniem się przez ściany. W takim przypadku kable należy prowadzić w odpowiednich rurach ochronnych, które zapobiegną przerwaniom kabli.
Jak widać nie wydaje się to być zbyt skomplikowaną czynnością, lepiej jednak z prądem nie igrać i zatrudnić do tego fachowca.